خاطرات تلخ مرگ دختر جوان کنار چشمه آب ، کاهش مرگ و میر ناشی از سیلاب ها در کردستان

به گزارش وبلاگ فناوری دیجیتالی، اهالی روستای انجمنه از توابع شهرستان سروآباد خاطرات تلخی از سیلاب ها و از دست دادن عزیزانشان در ذهن خود به یادگار دارند.

خاطرات تلخ مرگ دختر جوان کنار چشمه آب ، کاهش مرگ و میر ناشی از سیلاب ها در کردستان

به گزارش خبرنگار از ، سیل به عنوان یکی از بلایای طبیعی، ناشی از بارش های شدید باران و افزایش سریع مقدار دبی رودخانه ها و سرریز شدن آن به مناطق اطراف ایجاد می گردد.

امروزه به دلیل دخالت های بی رویه در بسیاری از نقاط کشور، طغیان های بزرگی مشاهده می گردد و دخالت های بشر ازجمله ساختمان سازی در حاشیه رودخانه ها احتمال وقوع سیل را افزایش می دهد.

سیل پدیده ای با علل متعدد از جمله فرسایش خاک و از بین رفتن مراتع در طول زمان است و آبخیزداری راهکاری اساسی برای جلوگیری از وقوع این پدیده مخرب است.

طی سالیان اخیر رخداد سیل در روستا های دورافتاده کردستان، خسارات مالی و حتی جانی فراوانی را به دنبال داشته که به همین منظور به یکی از این روستا ها در شهرستان سروآباد سفر کردم تا از نزدیک با اهالی این روستا تبادل نظر نموده و اتفاقات اتفاق افتاده در سالیان گذشته بیشتر مطلع شوم.

بعد از پیمودن 80 کیلومتر راه به شهرستان سروآباد رسیدم و از آنجا به بعد باید به روستایی می رفتم که سختی های خود را داشت، چراکه هر وسیله نقلیه ای قادر به رفتن به آنجا را نداشت.

این راستا نیز 25کیلومتر جاده خاکی و کوهستانی بود که منتهی به روستای انجمنه می شد؛ روستایی با آب وهوای دلپذیر در میان کوهستانی های که تا چشم کار می کرد پر بود از درختان بلوط و بنه.

حوادث طبیعی همچون سیلاب ها خاطرات تلخی در ذهن اهالی این منطقه به یادگار گذاشته است.

یکی از ریش سفیدان روستا در این زمینه گفت: سالیان دور یکی از دختران روستا در کنار رودخانه مشغول شستن پشم بوده که نا غافل سیلاب از ارتفاعات بالاتر سرازیر شده و دختر را به کام مرگ کشاند.

کاک محمد که اتفاقات و رخداد های زیادی را در طول زندگانی خود تجربه نموده بود اضافه نمود: زلزله و سیل و بلایای این چنین خسارت زیادی به منازل مسکونی، کشاورزی، باغات و دامداری ما وارد نموده، اما از دست دادن عزیزان داغ سخت تری بود که هیچ وقت فراموشمان نمی گردد.

کمی آن طرف تر جمعی از زنان روستا در کنار هم نشسته بودند که به محض دیدن ما سر سخن را بازنموده و آغاز به درد و دل کردند.

هرکدام بر اساس تجربه و خاطراتی که در ذهن داشتند به سیل ها اتفاق افتاده در روستا اشاره نمودند و گریزی نیز به کمبود آب در روستا زدند.

یکی از این زنان گفت: تا همین چند سال پیش ما برای تأمین آب با مشکل روبرو بودیم، اما اکنون با پای کار آمدن مسئولین مسائل ما برطرف شده است.

اکنون اجرای طرح های آبخیزداری و مهار سیلاب ها مرهمی بر زخم دیرینه اهالی این روستا نهاده است که علاوه تأمین آب، موجب افزایش امنیت پایدار روستاییان نیز شده است.

حوزه اجرایی انجمنه و تخان یک محدوده 2800 هکتاری است که 5 روستا را در دل خود جایی داده و با 3 هزار و 500 نفر جمعیت، از تراکم جمعیتی بالایی برخوردار است به همین دلیل اقتصاد روستانشینان تا حد زیادی به منابع طبیعی و اراضی کشاورزی وابسته است.

سردار مهرجو معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان در زمینهٔ اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در این منطقه گفت: علا رغم پوشش گیاهی و همچنین پوشش مرتعی و جنگلی مطلوب در این منطقه، به دلیل شیب تند و توپوگرافی حاکم، حجم بالایی از رواناب ناشی از بارندگی از منطقه خارج می شد.

او با تأکید بر حیاطی بودن آب برای کشاورزان در فصل زراعی و اهمیت آن در پایداری روستاییان گفت: از سال 97 اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان جهت برطرف مسائل این منطقه پای کار آمده تا مسائل روستاییان را به حداقل برساند.

مهرجو با اشاره به اجرای عملیات سازه ای در آبراهه هایی که پتانسیل هدر رفت آب را دارند، اضافه نمود: درحال حاضر 25 درصد حوزه انجمنه و تخان تحت عملیات بیولوژیک، احیا و اصلاح مراتع و تقریباً 90 درصد آن هم تحت عملیات مدیریتی قرارگرفته است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان بیان نمود: منابع طبیعی سعی دارد با تثبیت خاک در دامنه ها میزان رواناب را به حداقل رسانده و با اجرای عملیات سازه ای در آبراهه مانع از بروز سیلاب در مناطق پایین دست گردد.

او یادآور شد: در چند سال اخیر بالغ بر 5 هزار مترمکعب عملیات سازه ای در قالب 24 مورد بند اصلاحی کوتاه در استان اجراشده که علاوه بر تثبیت شیب آبراهه و کاهش رواناب در منطقه، مدیریت بارش ها را به دنبال داشته است.

مهرجو گفت: یکی از استراتژی آبخیزداری، اجرای پروژه های اصلاحی در سرشاخه ها است تا هدر رفت نزولات به حداقل رسیده و رواناب را برای فصل مصرف به سفر های زیرزمینی و چشمه منطقه تزریق کرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: برآورد ما این است که اثربخشی اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری علاوه بر کنترل بیش از 50 درصد رواناب و 70 درصد فرسایش خاک، می توان 100 الی 150 کیلوگرم در هر هکتار پوشش گیاهی را در مراتع افزایش داد.

او گفت: با اجرای این طرح ها می توان بالغ بر 500 مترمکعب آب را در منطقه مدیریت، استحصال و به چشمه ها و آبخوان های منطقه بازگشت داد.

مهرجو اجرای طرح های آبخیزداری را گامی مهم در راستای تحقق شعار سال بیان نمود و اضافه نمود: اجر ای این طرح ها از صرفه مالی بالایی برخوردار است چراکه با هزینه کمتر از یک میلیون تومان در هر هکتار، علاوه بر جلوگیری از احتمال سیلاب؛ آبی مناسب و ارزان در اختیار کشاورزان و روستانشینان این منطقه قرار می گیرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان بابیان اینکه طرح های آبخیزداری موجب کاهش 70 درصدی رخداد سیل در منطقه می گردد تأکید کرد: خوشبختانه روستاییان با مطلعی و شناخت کافی از اجرا و نتایج این طرح ها همکاری خوبی با منابع طبیعی و آبخیزداری استان دارند.

او در ادامه به اجرای عملیات بیومکانیکی در سال 98 نیز اشاره نمود و یادآور شد: به جهت مدیریت رواناب در دامنه ها نیز عملیات بیومکانیکی و بانکت بندی در سطح 122 هکتار از اراضی استان اجرا و به اتمام رسیده است.

مهرجو با اشاره به اینکه در سال 99 از محل صندوق توسعه ملی در مرحله اول اعتباری بالغ بر 233 میلیارد ریال به بخش منابع طبیعی و آبخیزداری استان تخصیص داده شده است اضافه نمود: این اعتبار در قالب 25 زیر حوزه در ده شهرستان تقسیم بندی می گردد تا در قالب عملیات آبخیزداری و آبخوان داری و عملیات توسعه جنگل و غنی سازی و اصلاح مراتع عملیاتی گردد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان بابیان اینکه سال گذشته برای 24 زیر حوزه در مرحله اول 32 میلیارد تومان اعتبارات مصوب شد گفت: با پیگیری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و همچنین پیشرفت فیزیکی پروژه ها در استان میزان اعتبارات مصوب در سال 98 از 32 میلیارد تومان به 49 میلیارد تومان افزایش یافته که از رشد 156 درصدی برخوردار بوده است.

او یادآور شد: با اجرای طرح های آبخیزداری در سال 98 قریب به 266 روستا به محدوده اجرایی 54 هزار هکتار از مزایای اجرای این طرح ها بهره مند شدند و قرار است در امسال نیز 288 روستا مشمول اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری قرار گیرند.

مسلم مرادی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سروآباد گفت: حوزه انجمنه و تخان یکی از مناطق صعب العبور و کوهستانی در شهرستان سروآباد است که به همین دلیل اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری از ضرورت بالایی برخوردار است.

او اضافه نمود: بالغ بر 95 درصد مواد غذایی گیاهان از خاک تأمین می گردد که این نشان از اهمیت وجود خاک در طبیعت است چراکه بدون آب وخاک زندگی کردن میسر نیست.

مرادی بیان نمود: تا به امروز در سطحی بالغ بر 600 هکتار از اراضی شهرستان سروآباد عملیات بیولوژیک اجرا شده و همچنین در 65 هکتار از اراضی این شهرستان با کاشت گونه های سازگار با شرایط اقلیمی منطقه غنی سازی جنگل اجرا شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سروآباد گفت: در بخش آبخیزداری تا به امروز 11 دستگاه سد رسوب گیر در این حوزه احداث شده و در بخش مرتع نیز بیش از یک صد هکتار از مراتع این حوزه احیا و اصلاح شده است.

کشاورزان و باغداران اهل روستا نیز از افزایش فراوری محصولات خود می گفتند.

سیروان یکی از باغداران روستان انجمنه توسعه محصولات باغبانی را گامی مهم در جهت تامین امنیت غذایی، کشاورزی پایدار، تثبیت اشتغال روستائیان و جلوگیری از مهاجرت به شهرها، توسعه صادرات و ارز آوری بیان کرد.

او گفت: بعد از اجرای طرح های آبخیزداری و ایجاد سیل بندها فراوریات در زمین های زراعی روستا نسبت به سالیان گذشته رشد چشمگیری داشته به گونه ای که علاوه بر افزایش دو برابری فراوری محصول ،کیفیت محصولات ارتقاء یافته است.

حال که اجرای پروژه های آبخیزداری در حفظ آب، خاک، پوشش گیاهی و حتی اشتغال اهالی منطقه نقش دارد، بیاییم با یک تیر چند نشان بزنیم، تا هم شاهد رونق اشتغال و کاهش آفت بیکاری در جوامع محلی باشیم، هم از منابع طبیعی و خدادادی حفاظت کنیم، ضمن اینکه حتی الامکان از بلایای طبیعی و حوادث ناگوار هم مصون خواهیم ماند.

گزارشی از شیدا علیمرادی

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خاطرات تلخ مرگ دختر جوان کنار چشمه آب ، کاهش مرگ و میر ناشی از سیلاب ها در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطرات تلخ مرگ دختر جوان کنار چشمه آب ، کاهش مرگ و میر ناشی از سیلاب ها در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید